Merhabalar. Databilim sizlerin güncel teknoloji sorularını cevaplıyor. Sizde aklınıza takılan soruyu bize sorun.

Gıybet Nedir

0 oy
41 gösterim
30 Aralık 2017 hakan taş sordu
Arkadaşlar gıybet ne demek bakıyorum şu ana kadar herkes bana gıybetin değil dedikodunun tanımını yapıyor. Kuranda geçen gıybet ise farklı asıl anlamı dedikodu değil o nu başka ayetlerde söz etmiş. Bizim bildiğimiz halk arasında gıybet birinin arkasından konuşmamak iyi  yada kötü.

2 Cevap

0 oy
2 Ocak oguzhan (4,830 puan) cevapladı
bence kötü söz konuşmak birinin arkasından doğru değil.
0 oy
2 Ocak maniyakCoder (1,080 puan) cevapladı
Gıybet birinin arkasından kötü konuşmak diye bilinir onun adı dedikodu dur. Gıybet in tanımı Kuran a göre örnek vercek olursak geleneksel anlamım tam tersi dır.  Diyelim ki bir işe başlayacaksınız daha önce bir yakınınız da orada çalışmış siz bilgi alacaksınız o kişide sizden gerçeği saklayarak ya o adam iş yeri sahibi yanımda yok o olmadan yanımda hakkında kötü konuşamam dediniz. İşte o zaman gıybet işlemiş olursunuz yani gerçeği söylemediniz o kişi oraya gidince madur oldu gıybet işlemiş oldunuz

Başka bir örnek yine bir ticaret yapacaksınız adamı tanımıyorsunuz ve ortak tanışık olduğunuz birine danıştınız bu adamla ticaret yapacağım nasıl biri güvene bıktı miyim sizde o damın dolandırıcı olduğunu biliyorsunuz ve dediniz ki ben o burada olmadığı için hakkında iyi yâda kötü konuşmam dediniz. İşte gıybet işlediniz . Doğruyu söylememek gıybettir .
Hoş geldiniz, Databilim sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.
...