Gut Hastalığı

Gut Hastalığı Nedir

Gut hastalığı tolum içinde kralların hastalığı olarak ta bilinmektedir. Hastalık özellikle 40 yaş üstü erkeklerde daha fazla gözükmektedir. Kral hastalığı insan vücudunun biyokimyasında meydana gelen değişikler sebebi doğrultusunda eklemlerde kristaller halinde ürik asit olması sonucu gelişen bir hastalıktır. Genellikler gut hastalığı ayak eklemleri, parmak, diz ve dirsek gibi eklem oluşturan bölgelerde oluşur. Gut hastalığı oluşan hastaların %75 ‘nin ayak baş parmağında oluştuğu izlenmiştir.

Gut Hastalığının Belirtileri

– Kralların hastalığı aşırı hızlı oluşabilen bir hastalıktır. Hasta sabah uykusundan uyandığında ayak baş parmağının eklemin şiştiğini ve aşırı ağrıdığını hissetmektedir.

– Hastalığın oluştuğu ekleme karşı dokunmalara karşı aşırı tepki vermektedir. Örneğin hasta uyurken yattığı yatağın çarşafının bile hastalığın oluştuğu ekleme dokunmasını bile istemez.

Gut Hastalığı Nasıl Tedavi edilir ve Nelere Dikkat Edilmeli

– Gut hastalığı oluşan hastaların aspirin ve benzer ilaçları alması kesinlikle doğru değildir.

– Aspirin vücuttan ürik asidin atılması yavaşlattığı için alınması doğru değildir.

– Gut hastalığı oluştuğunda en doğru yapılacak hamle soğuk kompreslerle ağrı azaltılarak doktorunuza gözükmeniz gerekir.

– Gut hastalığı oluştuğunda diyet yaparım geçer diyerek küçümsenmemeli ve doktorunuzun yönlendirmeleri ne özen gösterilerek tedavi sürecine uyulmalıdır.

– Gut hastalığının tedavi sürecinde doktorunuzun belirttiği diyet sürecine uyulmalı ve kilo verilmelidir.

– Gut hastalığının tedavi sürecinde özellikle kırmızı et, kırmızı etle zenginleştirilmiş yemekler ve alkolden uzak durulmalıdır.

E. Arslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir