Kısa & Öz Yazma- Konuşma

Kısa ve öz konuşma hakkında genel kanı, kısa ve anlaşılır cümleler kurarak karşı tarafa duygu ve düşüncelerin aktarımıdır fakat bu tanım eksik kalmaktadır. Bazı konularda yılların birikimi olan çıkarımları veya kapsamlı bir konuyu öyle bir kaç cümle ile özetlemek mümkün değildir. Marifet, anlatılacak konu ne kadar engin olursa olsun mümkün olan en özet cümlelerle karşı tarafa doğru ve anlaşılır aktarabilmektir. Unutmayın karşınızdaki insanların her birinin algı potansiyeli farklıdır, ortak bir dille basitçe konuyu özetlemek hem size hem de dinleyici/okuyucuya zaman kazandırır.

Bir metin okurken metnin uzunluğu ya da kısalığı konunun özünün doğru veya eksik aktarıldığı anlamına gelmez. Bu konuda doğru kanıya varabilmek için neyden bahsedildiği hakkında okuyucunun genel bir bilgiye sahip olması gerekmektedir.

Örn: Edebi eserler yazan bir yazar sıklıkla betimlemelere yer verdiğinden sanki konu hakkında fazla şey paylaşıyor algısı yaratsa da aslında bahsettiği bir ağaçtır. O mesleği icabı ve dili koruma amacı güderek betimlemelere bolca yer vermektedir. Mesleği icap etmedikçe betimlemelere ya da süslü kelimelere yer vermeden konunun özünü anlatmak büyük bir meziyettir, eksiklik değil.

Günümüzde internet aracılığıyla bilgiye erişim oldukça kolay ve insanlar merak etttikleri konulardaki her şeyi çabucak öğrenip sindirme arzusu taşırken bilgilendirme amaçlı yazılan kitapçık niteliğinde yazıları okumaya üşenmektedirler. Bu durumu her ne kadar onaylamasam da olan bu, hal böyle olunca gerek bir yorumda gerek bir makalede, bir mailde ya da bir köşe yazısında mümkün olduğunca kısa ve öz bilgiler paylaşmanız çağımıza daha uygun bir yaklaşım olacaktır.

İş hayatında zamanla yarışan insanlar ne söylediğiniz kadar nasıl söylediğinize de dikkat eder, uzun cümleler kurmaktan kaçının, konuşurken ve dinlerken göz teması kurun, söz bittikten sonra oluşan sessizlikte (duruma göre) ya da eklemek istediği bir şey olup olmadığını sorun ve gerekli olunca kibarca müsade isteyin.

Bir işi ne kadar iyi bilirseniz bilin, iletişimde uzun ve yorucu cümleler ya da kısa ve anlaşılmaz cümleler kurduğunuz an bir hiç yerine konulursunuz. Bu hususlara dikkat etmeniz menfaatinize olacaktır.

Misafirliğin de sözün de kısası makbuldür.

Saygılarımla,

D. Erbulut

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir