Meslek Seçimi

Unutmayınız ki uzun vadede çok kazanan ya da saygı gören değil, keyif aldığı işi yapan ya da keyif alacağı şeylere ulaşmasını sağlayacak işi yapan insanın mutlu ve verimli bir iş hayatı olur.

Öncelikle neler yapmaktan hoşlandığınızı bir kenara not alın, sonrasında hoşlandığınız şeylerin insanlık için ne gibi faydalar sağlayacağını düşünün. Ya da böyle bir gayenizin olup olmadığına karar verin. Bu kararı verirken otuz- kırk yıl sonra geriye dönüp baktığınızda dünyadan karın tokluğuyla veya bolluk içinde öyle gelip geçmiş olduğunuzu görmek mi? Yoksa birilerinin hayatına iz bıraktığınızı görmek mi sizi daha tatmin etmiş olacak? Bir hayal edin!

Herkes iz bırakmayı olağan üstü işler başarmak olarak algılasa da gerçekte küçük ama faydalı işler de sizden sonrakilerin hayatına dokunmanızı sağlar. Nasıl mı? Her ne iş yaparsanız yapın, yaptığınız işi geliştirmek bir üst levele taşımak gayesi taşıdığınızda emin olun sizden feyz alacak ya da geride bıraktığınız gelişimden istifade edip hatta bir üst levele taşıyacak birileri muhakkak olacaktır.

Mevzu, tamirci, avukat, garson, doktor ya da öğretmen olup olmayacağınıza karar vermek değil, hayattan ne istediğinize ve geride ne bırakmayı planladığınıza karar vermenizdir. Eğer bu konuda kendinize dürüst davranıp bir karar verirseniz seçeceğiniz meslek gayelerinize hizmet edecek eğlenceli bir araç haline gelir.

İş ve para bizi emellerimize ulaştıran araçlardır.

Ben Kimim?

Neden Dünyadayım?

Hayattan Beklentim Ne?

Sorularını yanıtlamadan ve arzuladığınız işi yapanla değil, arzuladığınız işi yapan ve o alanda başarılı olan kişilere danışmadan meslek seçmemenizi öneririm.

Şimdiden başarılar dilerim.

D. Erbulut

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir