Safra Kesesi Taşı

Safra Kesesi Nedir?

Safra kesesi armut şeklinde karın bölgesinde karaciğerin altında bulunan küçük bir organdır. Karaciğerde üretilen safrayı depolayan safra kesesinde zamanla taş oluşabilir. 

Safra Kesesi Taşının Tespiti

Muayene bulguları ve tıbbi öykü göz önünde bulundurularak tanının netleştirilmesi ve desteklenmesi için bir takım kan tetkiklerinin yanı sıra, ultrasonografi, MR görüntüleme ve bilgisayarlı tomografi gibi radyolojik tetkiklerden yararlanılır. Hastanın herhangi bir şikayeti olmasa da doktor tarafından safra kesesinde taş fark edilmesi durumunda ameliyat önerilmektedir. Safra kesesi hastalıkları hiçbir belirti yokken dahi check-up kontrolleri sırasında tespit edilebilmektedir.

Safra Kesesi Taşının Belirtileri

Safra kesesinde özellikle yemeklerden sonra bulantı ve kusma oluyorsa kürek kemiğinin bulunduğu kısımda bir ağrı yayılıyorsa safra kesesinde çamurlar veya taş olabilir. Bu tarz belirtileriniz oluşuyorsa ve hissediyorsanız gecikmeden doktorunuza danışmalısınız.

Safra kesesi hastalıklarında gecikmelerden kaynaklı safra kesesi delinmesi ve safra kesesi kanserine kadar ilerleyebilir. Unutmayalım ki erken teşhis hayat kurtarır. 

Safra kesesi yollarının ani şekilde taş ile tıkanması sonucu karnın sağ üst dörtte birinde ve göbekte şiddetli batmalara sebep olur. Bu ağrılar omur ve sırtta yayılabilir. Safra kesesi hastalıkları orta yaşlı bayanlarda daha sık görülmektedir.  Safra taşlarının safra yollarını kapanması sonucu sarılık oluşabilir.

Hastanın idrarında koyulaşma dışkısının rengi açılıyorsa acilen ameliyat edilmesi gerekmektedir. Safra iltihabı ve taşı tedavisi genellikle cerrahi operasyonla son bulmaktadır.

E. Arslan 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir